Czym jest droga publiczna i jak wygląda proces zdobywania terenów, na których ma ona powstać? Co dla właściciela oznacza wykup gruntu przez GDDKiA?
Prawo
W jaki sposób kupujący mieszkanie może złożyć reklamację? Termin i forma mogą mieć znaczenie.
Decydując się na zakup nieruchomości obciążonej hipoteką trzeba liczyć się z wystąpieniem określonych konsekwencji prawnych. W tym konieczność jej spłaty. Co określa się mianem hipoteki?
Zamiar nabycia nieruchomości implikuje potrzebę zapoznania się z jej stanem prawnym. Wiele informacji znajdziemy w prowadzonej dla niej księdze wieczystej. Dzięki tej wiedzy można uniknąć wielu problemów.
Pozycja kupującego była na przestrzeni ostatnich lat systematycznie wzmacniana. Jednak zwykle największą ochroną były objęte osoby fizyczne. Od 1 stycznia 2021 roku przedsiębiorcy także mogą korzystać z ochrony konsumenckiej.
Sprawa mieszkania kupionego przez jednego z małżonków zawsze wymaga wyjaśnienia. Czy możliwa jest sytuacja, w której mieszkanie zakupione po ślubie zostanie zaliczone do majątku osobistego jednego?
Czy możliwe jest zabezpieczenie otrzymania uzgodnionej zapłaty w oparciu o treść art. 488 § 1 KC? Czy ubezpieczenie OC pośrednika nieruchomości obejmuje sytuację, w której po zawarciu umowy sprzedaży kupujący odmówi zapłaty ceny?
Coraz skromniejsze budżety seniorów nie pozwalają im godnie żyć. Istnieją rozwiązania, które w zamian za prawo do nieruchomości zapewnią starszej osobie świadczenie pieniężne. Nie wszystkie są jednak dlań bezpieczne.
W powszechnym przekonaniu jak coś jest na działce zbudowane, choćby fundamenty, to już jest to działka budowlana. Czy tak jest naprawdę? Gdzie to sprawdzić? I co to znaczy, że budynki zostały wykreślone z ewidencji?
Kiedy powstaje między małżonkami wspólność majątkowa? Mieszkanie to często największa i najważniejsza część majątku małżonków. Obojga lub jednego z nich. Jak to wygląda w polskiej rzeczywistości prawnej?
Sytuacja na rynku może różnie wpływać na kondycję finansową deweloperów. Zdarza się także, że to ich problemy wewnętrzne kończą się bankructwem. Jakie możliwości ma nabywca? Czy warto kupować nieruchomości od firm "bez marki"?
Obcokrajowcy w Polsce mogą nabywać nieruchomości. Jest to jednak rajd pełen odcinków specjalnych w postaci obostrzeń oraz biurokratycznych podjazdów. Niektórzy mają zdecydowanie łatwiej. Chcesz wiedzieć kto?
Odbiór lokalu mieszkalnego lub usługowego na rynku pierwotnym może okazać się bardziej stresującą sytuacją niż się wydaje. Pułapek może być wiele. Jak nie dać się zaskoczyć?
Odbiór mieszkania bywa emocjonalną chwilą, ale w tym przypadku nie warto dać się emocjom kierować. Czujność i skrupulatność mogą uchronić przed późniejszymi problemami.
Deweloperzy zabiegając o uwagę kupujących podkreślają jakość swoich przedsięwzięć. Udzielona gwarancja jest jednym z przejawów ich podejścia do własnego kunsztu.
Kupując mieszkanie można pod wpływem emocji nie dostrzec jego wszystkich mankamentów. Może być też tak, że wyjdą one później. Czy nabywca zawsze jest na straconej pozycji?
Masz już zawartą umowę rezerwacyjną, jednak z jakiegoś powodu uznajesz, że nie dojdzie do finalnej transakcji. Być może decyzja o odstąpieniu jest podyktowana przyczyną obiektywną. Czy można zrobić to bez poniesienia kosztów?
Masz już wybrane wymarzone mieszkanie i chcesz podpisać z deweloperem umowę, a w trakcie rozmów okazało się, że nie posiada on pozwolenia na budowę nieruchomości? Czy w takiej sytuacji można deweloperowi wierzyć „na słowo”?
Poprawne stosunki z sąsiadami są ważne. Niestety nie zawsze możemy sobie ich wybrać. Sąsiedztwo w bloku może być niekiedy bardzo trudne zważywszy na niezwykle uciążliwe, stresujące zachowania sąsiadów.
Czy nadal trzeba czekać 5 lat od śmierci współmałżonka, żeby móc sprzedać nieruchomość bez konieczności zapłacenia 19 % podatku?