Pani Jurek to marka założona przez Magdę Jurek, artystkę i projektantkę, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jej projekty zdradzają konceptualne podejście artystki do przedmiotu. Projektantka tworzy produkty, które pozostawiają użytkownikowi pole do własnej kreatywności. Można je modyfikować, dostosowując do własnych potrzeb i upodobań. Dzięki temu odbiorca może wziąć udział w procesie projektowania, a także czerpać z przedmiotów dodatkową przyjemność. W projektach Pani Jurek jest element zabawy formą i niezwykłe poczucie humoru.
TRN - lampy inspirowane polską sztuką współczesną
Najnowszy projekt Pani Jurek to Kolekcja TRN - seria oświetlenia i mebli inspirowana twórczością słynnego polskiego malarza i grafika Jana Tarasina. Przedmioty przybierają w niej formę abstrakcyjnych znaków, niczym litery wymyślonego alfabetu tworzące razem graficznie spójną całość. Lampy składają się z wykonanych z ceramiki modułów w sześciu kształtach i pięciu kolorach. Moduły dają możliwość stworzenia różnych wzorów. Na kolekcję TRN składa się również kilka wersji stolików i luster, tworzonych ręcznie z litego drewna.
Maria SC – żyrandol dedykowany polskiej noblistce
Żyrandol Maria SC to wcześniejszy projekt Magdy Jurek, czyli Pani Jurek. Konstrukcja żyrandola jest bardzo prosta i niezwykle pomysłowa. Składa się z wykonanych ze sklejki obręczy z otworami oraz kilkudziesięciu szklanych... probówek. Efekt jest zaskakujący i zachwyca swoją subtelną, niewymuszoną elegancją. Forma lampy nawiązuje do tradycyjnych żyrandoli art déco. Jej nazwa jest natomiast dowcipnym hołdem złożonym Marii Skłodowskiej-Curie. To jednak nie wszystko. Żyrandol może przechodzić wciąż nowe metamorfozy zależne wyłącznie od naszej wyobraźni. Probówki możemy bowiem dodatkowo napełnić wodą i albo zabarwić je na dowolne kolory (zestaw barwników spożywczych otrzymujemy w komplecie), albo włożyć do nich kwiaty, gałązki, lub cokolwiek co przyjdzie nam do głowy, będzie pasowało do okazji i zmieniającego się wnętrza. Maria SC dostępna jest w dwóch wersjach: podwójnej (dwupiętrowej) i pojedynczej. Po dobraniu odpowiedniej żarówki sprawdzi się zarówno nad kuchenną wyspą, jak i w salonie. Lampa jest produktem ekologicznym, wykonanym z naturalnych materiałów i wyprodukowanym rzemieślniczo w Polsce.
Kolo – domowe zaćmienie księżyca
Seria KOLO to „cylindryczne obiekty świetlne” zmieniające natężenie światła pod wpływem dotyku. Lampa umożliwia dostosowanie intensywności światła do potrzeb i nastroju użytkownika. Odbywa się to poprzez sensoryczną zabawę i interakcję z obiektem. Istnieją dwie wersje lampy: KOLO Magnet i KOLO Sand. W KOLO Magnet delikatne przesuwanie magnetycznego krążka po powierzchni tarczy otwiera szerokie spektrum efektów świetlnych i daje możliwość wygaszenia światła aż do półmroku. Powstałe w wyniku przesuwania krążka kompozycje budzą skojarzenia ze zjawiskami astronomicznymi. Lampa KOLO Sand działa trochę jak klepsydra. Obrócenie krążka powoduje przemieszczanie się piasku, dając różne natężenie światła i odmienne efekty wizualne. Zatrzymanie lampy w bocznej pozycji sprawia, że piasek przestaje się przesypywać. Seria KOLO zapewnia nastrojowe światło poprawiające samopoczucie. Projektantka poleca je osobom, które nie lubią spać w zupełnej ciemności.
Plika – polski kołtun
Pęk splątanych, kolorowych sznurów i mocna oprawa z białej ceramiki to cechy szczególne lampy Plika. Jej nazwa oznacza kołtun i nawiązuje do określenia Plica Polonica, czyli polski kołtun, które opisywało zwyczaj noszenia tej specyficznej „fryzury”w sarmackiej Polsce. Kołtun na głowie miał chronić przed chorobami i diabłem. Stał się symbolem zacofania, zabobonności i nietolerancji. Lampa Plika zawieszona pod sufitem ma „więzić złe moce i igrać ze stereotypami”. Jak inne projekty Pani Jurek, również i ten pozwala użytkownikowi na ingerencję i wykorzystanie własnej inwencji. Sznury lampy można zawiązać na supeł, wyprostować i uczesać, albo rozczochrać i skołtunić.
Wszystkie projekty Pani Jurek na stronie projektantki: www.panijurek.pl