Remont poddasza - o czym pamiętać?

Chyba każdy chociaż raz w życiu marzył o tym, aby położyć się na łóżku i widzieć nad sobą gwieździste niebo za oknem. Poddasza są niesamowicie przytulnymi kątami. Jednak urządzenie ich, wymaga więcej wysiłku niż remont innych kondygnacji.

 Remont poddaszaMACIEJ: Potrzebuję dodatkowej sypialni w domu. Pomyślałem o remoncie poddasza. Czy taki remont należy zgłaszać do urzędu? O czym należy pamiętać urządzając poddasze? Jakie są koszty takiego remontu? 

ANNA: Przede wszystkim pamiętaj o formalnościach. Jeśli nie planujesz robót budowlanych, a chcesz jedynie zaadaptować poddasze (czyli odtworzyć pierwotny stan), musisz tylko zgłosić informację do urzędu o adaptacji poddasza na pomieszczenie użytkowe. 

Jeśli jednak potrzebujesz przebudowy lub rozbudowy (np. poszerzenia otworu w stropie, wymiany okien na większe lub mniejsze, wykonania lub przebudowy schodów) poddasza, będziesz potrzebował pozwolenia na budowę. 

W obu przypadkach z wszelkimi formalnościami udaj się do starostwa lub urzędu miasta (w przypadku miasta na prawach powiatu) właściwego ze względu na miejsce, gdzie znajduje się twoja nieruchomość. 

Pamiętaj, że jeśli twój dom widnieje w rejestrze zabytków, bez względu na to, czy planujesz rozbudowę, przebudowę czy jedynie adaptację poddasza, potrzebujesz uzyskać pozwolenie na budowę. 

Formalności związane z remontem poddasza nie kończą się wraz z wstawieniem nowych mebli. 14 dni po zakończeniu robót budowlanych jesteś zobowiązany poinformować o tym organ podatkowy. Podatek uwzględniający nową powierzchnię będzie naliczany od kolejnego miesiąca po dokonaniu zgłoszenia. Jeśli poddasze jest niskie – mniejsze niż 1,40 m, nie będzie wliczane w podatek. 

Remont poddasza Jak wyremontować poddasze, gdy formalności masz już za sobą? Przede wszystkim musisz się upewnić, czy nie obciążysz zbytnio niższej kondygnacji nową podłogą, ścianami działowymi czy meblami. Stropy żelbetowe i ceramiczne są na ogół są na tyle wytrzymałe, że nie powinieneś mieć problemu z urządzeniem poddasza. Jednak nie ryzykuj i skonsultuj to z konstruktorem – to on zawsze powinien decydować o wytrzymałości danego stropu. Jeśli twój strop jest drewniany, być może będziesz musiał liczyć się ze wzmocnieniem go lub podparciem. 

Musisz być przygotowany także na to, że dach trzeba będzie docieplić. Możliwe, że będziesz potrzebował także, aby pod twoim pokryciem dachowym ułożyć izolację przeciwwilgociową – w starych domach często jej nie ma. Przestrzeń poddasza jest bardziej niż piętra narażona na nagrzewanie latem i wychładzanie zimą. Aby temu zapobiec będziesz musiał starannie zaizolować dach i ścianki kolankowe. 

Ile kosztuje remont poddasza? Jeśli nie potrzebujesz wykonać robót, do których będziesz potrzebował pozwolenia na budowę, zapłacisz nieco ponad 25 000 zł. Zrobienie schodów to koszt dodatkowych 6 000 – 8 000 zł. Jeśli potrzebujesz podnieść dach i ściany kolankowe, warto dobrze przemyśleć tę inwestycję - wyniesie cię ponad 120 000 zł. 

Wzór umowy na wykonanie usług remontowych wraz z wyjaśnieniem znajdziesz tutaj, a umowy o wykonanie projektu wnętrza tutaj.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować